New book by writer and journalist Samira Ashraf unveiled at Baku Book Center
“Mənim üçün qızılgül” (“Rose for me”) book by the writer, journalist Samira Ashraf was unveiled at Baku Book Center on May 20. The book includes 12 stories written by Samira Ashraf in different years.
A charity event celebrating Novruz was held at the Baku Book Center on March 17, in collaboration with the Children and Youth Development Center No. 3.
On March 13, the Baku Book Center hosted a charity event organized by the Baku City Children and Youth Development Center #2 to mark the upcoming Novruz holiday. The event welcomed young guests from Boarding School No. 10.
A captivating evening of music and poetry took place on March 7 at the Baku Book Center, featuring talented musicians. The event's program seamlessly combined poetry with the compositions of renowned Azerbaijani and European composers, including Gara Garayev, Tofig Guliyev, and Vagif Mustafazadeh.
The Baku Book Center on March 5 marked the 160th anniversary of Habib-bey Mahmudbeyov, an outstanding educator who made invaluable contributions to the development of education and culture in Azerbaijan.